W piękne słoneczne przedpołudnie spotkaliśmy się ochoczo w Szpitalu
Spotkanie PKU Wrocław odbyło się 6 kwietnia 2019 r w Szpitalu WSS OBR we Wrocławiu w iście wiosennych nastrojach. Aura za oknem, w to sobotnie przedpołudnie, rozpieszczała słońcem.
Prof. dr hab. n. med. Wojciech Witkiewicz, dyrektor Szpitala, otworzył spotkanie i złożył wszystkim przybyłym serdeczne życzenia z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych.
Następnie Pani Ordynator Oddziału Pediatrycznego dr n. med. Ewa Kochańska złożyła wspaniałe życzenia Świąteczne.
Na Spotkaniu PKU Wrocław mieliśmy przyjemność gościć Kierownika Kliniki Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych I Katedry Pediatrii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu - Prof. dr hab. n. med. Jarosława Walkowiaka . Pan Profesor wygłosił wykład – „Fenyloketonuria- zalecenia i realia”.
Podczas tego wykładu zostały poruszone bardzo istotne kwestie kontroli i regularnych badań wśród pacjentów Poznańskiej Poradni Metabolicznej. Bardzo obrazowe statystyki, które czasem zaskakiwały. Mianowicie regularność przeprowadzanych badań z oznaczeniem Phe wraz z wiekiem pacjenta maleje, co za tym idzie pojawia się coraz więcej nieprawidłowych wyników. Dodatkowo Pan Profesor J. Walkowiak mówił również o zagrożeniu nadwagą i otyłością wśród osób z PKU. Uświadamiał jak ważne są regularne kontrole w poradni metabolicznej wraz z oceną psychologiczną.
Pozostając w temacie chorób i PKU swój wykład przedstawiła lek. med. Renata Mozrzymas „Choroby i objawy u pacjentów z fenyloketonurią”. Przedstawione zostały choroby, które w oparciu o statystyki amerykańskie mogą częściej występować u pacjentów z PKU. Niestety jako że dużo dorosłych osób z PKU nie przestrzegających zaleceń dietetycznych choroby te mogą dotykać, nawet tych zdiagnozowanych bardzo wcześnie, to że dieta PKU powinna być na całe życie to wiemy, ale szkoda że tak dużo osób o tym zapomina.
Bardzo emocjonujący wykład pod względem problematyki i częstości występowania chorób. Między innymi pani Doktor omówiła jednostki chorobowe tj.:
- tiki,
- autyzm,
- zaburzenia odżywiania,
- niepełnosprawność intelektualna,
- nerwica natręctw,
- zaburzenia behawioralne i osobowości, i inne.
Bardzo ważnym wykładem był również zaprezentowany przez dr n. o żywieniu Annę Czekajło z Zakładu Dietetyki Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu „Ile to ma kalorii?- dieta niskoenergetyczna w PKU". Pani Dietetyk skupiła się na odchudzeniu posiłków ze zbędnych kalorii. Wykład zaangażował uczestników którzy wspólnie z Panią prelegentką odchudzali posiłki ze zbędnych składników bądź zmniejszali ilości użytych składników w przykładowych daniach. Skrupulatne obliczania ilości wymienników fenyloalaninowych w posiłku i zawartości w nich kalorii bardzo dobrze uzmysłowiły uczestnikom jak łatwo można przesadzić z ilością spożywanych kalorii.
Następnie wykład o „Kobiecie Roku 2019- Mamusia PKU” przedstawiła Przewodnicząca Dolnośląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z Fenyloketonurią mgr Katarzyna Bednarz.
Podczas wykładu przedstawiono postać Pearl Buck, laureatki nagrody Nobla w dziedzinie literatury z roku 1938, która prywatnie była matką dziecka z PKU. Przewodnicząca mówiła również o nowym projekcie realizowanym przez Koło DKPDzF „MAMUSIE PKU”, została przedstawiona fotorelacja i omówione zostały Klocki „Zupy PKU” , które miały inaugurację właśnie na tym spotkaniu specjalnie z tej okazji przygotowane przez naszą Panią Doktor i Panią mgr Elę Bochenek.
Również tego dnia powitaliśmy w naszym gronie Dominika i Szymona, którym został wręczony Pakiecik Powitalny PKU. Serdecznie witamy przyszłych degustatorów Zupek PKU 😉
O trudach i wyzwaniach nie tylko dietetycznych mówiła mgr Aneta Paluch z firmy Nutricia. Pani magister uchyliła obecnym rąbek swojego prywatnego życia i swojej pasji w wykładzie „Wyzwanie- motywacja- działanie”. Bieganie, bo o nim właśnie mowa , temat o trudnościach i pokonywaniu własnych słabości. Bezcenny wykład o życiu i dążeniu do celu. Gratulujemy Pani magister startu w Półmaratonie i wsparcia w nim ze strony córki i życzymy dalszych wspaniałych sukcesów.
Na koniec zostało omówione przez Przewodniczącą DKPDzF sprawozdanie finansowe oraz sprawy organizacyjne.
Serdecznie dziękujemy wszystkim prelegentom za wygłoszone wykłady.
Dziękujemy wszystkim uczestnikom Spotkania PKU Wrocław, że byliście z nami 🙂
Dziękujemy Pani Doktor Renacie Mozrzymas za prowadzenie spotkania i wspaniałą organizację Spotkania PKU Wrocław.
Dziękujemy Pani Anecie Paluch , przedstawicielce Firmy Nutricia za pomoc w zorganizowaniu Spotkania PKU Wrocław oraz umożliwienie wykonania zdjęć w foto budce, zajęcia kreatywne dla dzieci 🙂 oraz przedświąteczne upominki.
Dziękujemy Przewodniczącej DKPDzPKU Katarzynie Bednarz oraz jej zastępcy Pani Bożenie Kuteraś-Wybierale za organizację i upieczenie ciasteczek na Spotkanie PKU Wrocław.
Dziękujemy Panu Skarbnikowi Władysławowi Tomalakowi za pomoc w organizacji Spotkania PKU Wrocław.
Dziękujemy również firmom Bezgluten i Glutenex za sprzedaż produktów niskobiałkowych.
Dziękujemy również za produkty niskobiałkowe od firmy Balviten, które zostały rozdane uczestnikom spotkania w załącznikach przedświątecznych.
W imieniu Zarządu Dolnośląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z Fenyloketonurią składamy Państwu życzenia cudownych Świąt Wielkanocnych, aby zwłaszcza w tym czasie nie pofolgować sobie ani w kaloriach ani w fenyloalaninie! Trzymamy dobrą PKU FORME!