Przeskocz do treści

Warsztaty Japońskie

Warsztaty Japońskie
W dniu 28 września 2019 roku na zaproszenie Poradni Metabolicznej we Wrocławiu oraz firmy Vitaflo uczestniczyliśmy w pierwszych pokazowych warsztatach kulinarnych  pt.: „Co Japonia oferuje Fenyloketonurii”.
Spotkaliśmy się w słoneczne przedpołudnie w profesjonalnie urządzonym Studiu Kuchennym w galerii wnętrz DOMAR we Wrocławiu.  Przywitały nas stoły z pysznymi warzywami i dipami. Wszystko świeże i pachnące i kolorowe. Dodatkowo zapach aromatycznej kawy unosił się w powietrzu.
Bardzo liczna grupa Uczestników przybyła tego dnia na warsztaty. Wesołe rozmowy rozbrzmiewały. Wszyscy byli głodni wiedzy, doznań smakowych i ciekawi co będzie przygotowane w ramach Warsztatów Japońskich.
Spotkanie rozpoczęła wykładem lek. med. Renata Mozrzymas o Japonii, która jest w stanie nas bardzo zaskoczyć. Pani Doktor mówiła o częstotliwości występowania Fenyloketonurii w kraju Kwitnącej Wiśni. Poszukiwała produktów przyjaznych PKU. Występowanie Fenyloketonurii w Japonii jest zdecydowanie niższe niż w innych miejscach na świecie 1: 125 000. Wyjątek stanowi jedynie Nagasaki, w którym 1:15000 noworodków i ma PKU, tak samo jak
w Europie. Pani Doktor uczyła nas jak tworzyć japońską poezję minimalistyczną HAIKU.  Jak pisać HAIKU? Powinno składać się z trzech wersów, z których pierwszy jest pięcio-, drugi siedmio-, a trzeci znowu pięciosylabowy. W sumie jest więc haiku wierszem siedemnastozgłoskowym.
Z okazji Warsztatów Japońskich Pani Doktor wraz z uczestnikami  czyli Babcią Mieszka Pierwszego) stworzyła HAIKU o PKU.
Haiku Pani Doktor zostało przetłumaczone na język Japoński. A że w języku japońskim była inna liczba sylab stąd został stworzony inny model wiersza. W tłumaczeniu oznacza:
„Kolor, kształt i dźwięk
Jedzenia PKU smak
Powiew Japonii”
Uczyliśmy się jeść pałeczkami i jak zawijać sushi Rolls. Próbowaliśmy pysznej aromatycznej zupy.
Szef Adrian przygotował Sushi PKU w wielu niepowtarzalnych smakach. 
Sekretem okazuje się odpowiednie przygotowanie ryżu i użycie w jego gotowaniu octu ryżowego. Odpowiednia  konsystencja ryżu pozwoli na dokładne zawinięcie rolki w glony morskie. W rolkach można było znaleźć zielonego ogórka, paprykę oraz była rolka na słodko – dla najmłodszych.
Mieliśmy okazję spróbować zupyz glonami Wakame. Był również przygotowany deser ryżowy z mlekiem PKU z konfiturą truskawkową –słodki i pyszny.
Jedzenie nie tylko karmiło brzuchy, ale również  zmysły (wzroku- pod względem formy, kształtu, koloru, węchu, a potem i smaku, a nawet słuchu). Ważne jest też piękne podanie potrawy.
Kolejną atrakcją była możliwość napisania swojego imienia po Japońsku.
Hania po japońsku.  (film)
 
Pismo japońskie (jap. 日本語の表記体系 nihongo no hyōki taikei, system wyrażania języka japońskiego przy pomocy pisma. System zapisu języka japońskiego, składa się z trzech rodzajów znaków: pierwszy kanji, drugi sylabariusz hiragana, trzeci sylabariusza katakana. Wszystkie powstały w oparciu o pismo chińskie.
 Specjalny papier oraz pędzelek do tuszu. Wszystko wymagało spokoju i każdy uczestnik skorzystał z tej możliwości.
Jedna Pań z Japonii *(rodowita Japonka!)przygotowała dla nas wykład i powiedziała ciekawostki o swoim kraju. Uczyliśmy się liczyć do 4 😉 1- Ichi 2- Ni 3- San 4- Yon
Grupowo rozwiązywaliśmy przygotowany Quiz o Japonii.
- Jaki jest najwyższy szczyt w Japonii? Fujisan (3776 m n.p.m.).
- W jakim wieku mogą być zawierane są związki małżeńskie? Kobieta 16 lat, mężczyzna 18 lat.
- Nie jest grzecznym w Japonii okazywanie uczuć drugiej osobie jawnie, nawet przy powitaniu nie można podać ręki! Można się natomiast ukłonić.
- Aby pokazać, że danie które jemy nam bardzo smakuje to należy głośno mlaskać, świadczy to o docenieniu gospodarza, co z kolei w naszym kraju uchodzi wręcz za niegrzeczne.
Warsztaty były pełne śmiechu, smaku i ciekawostek o Japonii przeplatane zapachem, kolorem sushi. Pokazowe Warsztaty Japońskie PKU wprowadziły nas w inny wymiar gotowania. Dzięki nim jesteśmy pewni, że dla osób z PKU Świat Smaków stoi otworem, wystarczy użyć zamienników niskofenyloalaninowych tj. ryż PKU i dzięki temu danie japońskie będzie również PKU.
Dziękujemy Firmie Vitaflo za organizację Warsztatów, liczymy na kolejne, japońskie (!) dla tych co nie mogli być z nami J