Przeskocz do treści

Życie i Święta w dobie  koronawirusa

Życie i Święta w dobie koronawirusa

Przyszło nam żyć w takim czasie, gdzie porzucenie naszego dotychczasowego trybu i stylu życia może uchronić nas przed chorobą. Jest to bardzo trudne zadanie. Wielu z nas nie może poradzić sobie z przymusową izolacją. Człowiek jest bowiem istotą towarzyską, pełną interakcji społecznych….  A tu musimy mieć dystans i to na 2 metry! Starajmy się jednak szukać pozytywów tej sytuacji, wyznaczać sobie plan zajęć, organizować się i nie pozwalać by pesymistyczne myśli wzięły górę.
Pamiętajmy o zdrowym odżywianiu, a pacjenci z PKU powinni ściśle przestrzegać swojej diety.

Niektórzy z nas pracują w domu, uczą się i inni czekają z niecierpliwością, kiedy będzie można wyjść z domu. Niestety nie nastąpi to zbyt szybko. Gdy już będziemy wracać z izolacji do „normalnego” życia potrzebne będą ETAPY - Będzie to następować stopniowo i na każdym kroku będziemy musieli dbać o swoje zdrowie i innych. Nadal będziemy nosić maseczki, rękawiczki i unikać skupisk ludzkich, częściej będziemy wykonywać różne czynności higieniczne, jak np. mycie rąk, odkażanie blatów etc.. . Jeżeli koronawirus nie zniknie to trzeba będzie  nauczyć się z nim żyć.

Odpowiedzialność społeczna, wymaga od nas, że gdy jesteśmy sami chorzy to nie chodzimy  między ludzi. Dlaczego? Mając osłabiony organizm sami narażamy się na dodatkowego wirusa. Poza tym nigdy nie możemy być pewni czy to nie są u nas pierwsze objawy  covid-19. Powinniśmy  być mądrzy i nie narażać siebie i innych. Zwłaszcza nie możemy narażać osób starszych, naszej kochanej babci i dziadka, bo właśnie dla nich ten wirus jest szczególnie niebezpieczny.

WHO stworzyło szereg infografik o tym jak zapobiegać  rozprzestrzenianiu się wirusa:

Najważniejsze jest przestrzeganie higieny i mycie rąk. Należy robić to prawidłowo zgodnie z ogólnym zaleceniem. Zbyt szybkie mycie rąk lub pobieżne może nie usunąć wirusa. Dlatego o ile dorośli są w stanie wykonać to prawidło to dzieci należy uczyć i dopilnować je podczas tej istotnej czynności. Jeżeli nasze dłonie nie są widocznie zabrudzone można przecierać je chusteczką z płynem dezynfekującym bądź płynem do dezynfekcji.

Jako że czas mycia rak jest tutaj bardzo ważny- nie krócej niż 40-60 sekund, aby go nie skrócić ,wiele osób proponuje aby w tym czasie śpiewać tekst piosenki, co dodatkowo uatrakcyjnia nasze życie. Może być i tak, że jest to znak rozpoznawczy…. o Jasiu jest w domu bo śpiewa…,a Jola nas odwiedziła bo śpiewa…., A co Wy śpiewacie podczas mycia rąk w ciągu 1 minuty?

Technika mycia rąk jest po angielsku, jednakże w przystępny sposób na obrazkach pokazana jest metoda skutecznego mycia rąk.

Na poniższym  filmiku jest pokazane dlaczego jest aż tak ważne używanie mydła  oraz jak jest zbudowany koronawirus i jak rozpada się jego otoczka podczas mycia rąk mydłem:

Musimy dbać o siebie i minimalizować możliwość zakażenia. Zmiany w organizmie jakie wywołuje covid-19 są rozległe. Najbardziej widoczne i wyraźne są zmiany w płucach. Nawet osoby, które przechodzą bezobjawowo chorobę mogą również mieć zmiany w płucach.

Pod tym linkiem zobaczycie jak wyglądają płuca pacjenta z covid-19, i to tłumaczy dlaczego często u osób schorowanych może to doprowadzić nawet do śmierci. Przyczyną zmian w płucach nie jest sam wirus, a gwałtowna reakcja zapalna którą on indukuje.

https://edition.cnn.com/2020/03/26/health/covid-19-lung-damage-video/index.html

Maseczka ochronna. Dlaczego mamy nosić maseczki? Jakakolwiek osłona twarzy będzie chronić nas przed mimowolnymi odruchami dotykania twarzy. Poza tym podczas mówienia ograniczamy wydychanie i rozprzestrzenianie śliny z potencjalnymi cząsteczkami wirusa na innych.

Naukowcy stwierdzili, ze przy jednym kichnięciu czy kaszlnięciu z naszych ust wydostaje się chmura cząsteczek:

Więcej przeczytacie tu: https://www.medicalnewstoday.com/articles/275309

Jak zachowywać się w przestrzeni publicznej? Najważniejsze to zachowaj odstęp. Co najmniej 2 m od innej osoby. Minimalizujemy kontakt: NIE PODAJEMY RĘKI, NIE DOTYKAMY INNYCH LUDZI.

Kto powinien wychodzić z domu:

Wszystkich bez wyjątków obowiązują te zasady:

Przypuszczamy, że pewne ograniczania mogą pozostać z nami na długo. Jesteśmy głęboko przekonani, że spotkania PKU Wrocław będą mogły być kontynuowane, ale może z dodatkowymi nowymi procedurami…? Niestety nie ma jeszcze lekarstwa na covid-19. Jest on teraz wyłącznie leczony objawowo.

Mimo pięknej pogody powstrzymajmy się od przemieszczania.

Święta Wielkanocne spędźmy w domu.

Bądźmy w stałym konacie telefonicznym a naszymi rodzinami i znajomymi

Będzie jeszcze niejedna okazja po ustabilizowaniu sytuacji epidemiologicznej, żeby się spotkać.

A wierzymy, że przyjdzie czas że za pogadanie z koleżką na ulicy w ramach spaceru i trzymaniem się za ręce, nie dostanie się mandatu karnego.

Zadbajmy wspólnie o nasze zdrowie. Przestrzegajmy zaleceń i nakazów. Aktualny zbiór zasad i ograniczeń znajduje się na stronie: https://www.gov.pl/web/koronawirus/aktualne-zasady-i-ograniczenia
Dla uśmiechu Wielkanocne Króliczki w nietypowym wydaniu 😷😷😷 , bierzemy z nich przykład 😷😷😷

Z okazji Świąt Wielkanocnych składamy Wam wszystkich zdrowych, słonecznych, kolorowych i mimo wszystko radosnych Świąt. Cieszmy się sobą, swoim towarzystwem i czasem który teraz trochę spowolnił. Nie musimy się śpieszyć tylko być tu i teraz. Dzięki komunikatorom, video-chatom możemy połączyć się ze swoimi bliskimi i być razem mimo dzielących nas odległości.

Spełnienia marzeń i dużo, dużo zdrowia- bo ono jest najważniejsze

Poniżej prezentujemy zdjęcie z naszymi zdolnymi dzieciakami: Joasią, Kają, Zuzią, Hanią, Łukaszem, Marcelinką i Bartusiem oraz Paulinką ze swoimi Świątecznymi pracami i ozdobami! Oto jak można czas spędzony w domu, będącego poleceniem „Zostań w domu”  przekształcić w coś bardzo kreatywnego i odświętnego! Jesteśmy dumni z takich prawdziwych członków Dolnośląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z PKU Dziękujemy i serdecznie pozdrawiamy!.

Z najlepszymi życzeniami

Zarząd Dolnośląskiego Koła Przyjaciół Dzieci z Fenyloketonurią.